Hotel Górsko, Wieliczka
Check-in
Check-out
12 of November 2024

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce – Klejnot Drewnianej Architektury Sakralnej

Niezwykłe miejsce pełne historii i duchowości

Nieopodal  Hotelu Górsko , zaledwie po kilkuminutowym spacerze, docieramy do wyjątkowego miejsca na mapie Wieliczki. Na zboczu wielickiego wzgórza Babiny, otoczony wiekowymi drzewami, wznosi się urokliwy kościółek św. Sebastiana. To miejsce pełne historii, które warto odwiedzić nie tylko ze względu na walory architektoniczne, ale także na niezwykłą atmosferę, którą tworzy to drewniane, sakralne dzieło sztuki.

 

Historia powstania kościoła św. Sebastiana

Początki budowy tej świątyni sięgają 1581 roku, kiedy to Stanisław Lubomirski, ówczesny żupnik wielicki, zainicjował projekt. Kościół został konsekrowany w 1598 roku przez kardynała Jerzego Radziwiłła. Budowla wykonana jest z modrzewiowego drewna, a jego konstrukcja, jednonawowa z pięciobocznie zamkniętym prezbiterium, miała służyć jako wotum wdzięczności za ocalenie miasta od epidemii cholery.

Unikalne skarby i dzieła sztuki w kościele

Kościół św. Sebastiana skrywa w sobie liczne zabytki malarskie i rzeźbiarskie, które zachwycają swoją urodą i historyczną wartością. Wśród nich znajdują się obrazy z XVI wieku, takie jak „Madonna ze Świętym Sebastianem i Świętym Rochem” oraz przedstawienia świętych: Andrzeja, Mikołaja i Katarzyny. Można tu także podziwiać obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem” z roku 1600. Z XVII wieku pochodzi wizerunek św. Marii Magdaleny oraz św. Anny Samotrzeć.

Barokowy wystrój i cenne dodatki

Blisko dwieście lat po wzniesieniu, kościółek zyskał barokowy wystrój, który nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. Na chórze znajdują się zabytkowe organy, dzieło cystersa Eliasza Wykuszewskiego z Jędrzejowa. W kościele mieści się także rokokowy ołtarz główny z wizerunkiem św. Sebastiana, patrona świątyni. Te elementy stanowią dowód kunsztu i wirtuozerii dawnych artystów, którzy wzbogacili wnętrze kościoła.

Nowoczesne akcenty – witraże i polichromie

Lata 1903–1910 przyniosły świątyni witraże zaprojektowane przez Stefana Witolda Matejkę, które dodają wnętrzu jeszcze większej głębi i mistycyzmu. Polichromie stworzone przez Włodzimierza Tetmajera stanowią artystyczne świadectwo epoki, a ich subtelne kolory doskonale współgrają z całością wnętrza.

Kościół jako Parafialny – nowa rola od 2013 roku

Od 1 grudnia 2013 roku, zgodnie z dekretem Metropolity Krakowskiego, kościół św. Sebastiana pełni funkcję Kościoła Parafialnego. To zaszczytne wyróżnienie podkreśla jego znaczenie dla lokalnej społeczności oraz dla osób odwiedzających Wieliczkę.

Urokliwa okolica i magiczne miejsce do spacerów

Ten urokliwy drewniany kościółek, otoczony wiekowymi drzewami, jest nie tylko świadkiem historii, ale także idealnym miejscem na krótki spacer, szczególnie piękny w jesiennej scenerii. Przy recepcji hotelowej można znaleźć obrazy przedstawiające tę świątynię, uwiecznioną na płótnie przez miejscowego artystę. Spacer do kościoła św. Sebastiana to niezwykła okazja, aby odkryć duchowe i artystyczne bogactwo tej małej, lecz niezwykłej świątyni.

Polecane miejsce dla miłośników zabytków

Kościół św. Sebastiana to perełka drewnianej architektury, którą polecamy każdemu, kto chce poznać nietuzinkowe miejsca o bogatej historii. Szczególnie warte odwiedzenia dla miłośników drewnianej architektury sakralnej oraz osób poszukujących spokojnych, pełnych atmosfery zakątków. Idealnym miejscem wypadowym do zweidzania tego urokliwego miesjca jest Hotel Górsko w Wieliczce polecamy zatem zarezerwować nocleg w Wieliczce w Hotelu Górsko. Oferty specjalne | Hotel Górsko

Show on map
Newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close