Uczestnicy Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć komnaty skrzydła północnego zamku Żupnego w Wieliczce, które na co dzień pozostają zamknięte dla zwiedzających. Szczególnie godne uwagi są sale znajdujące się na pierwszym piętrze. To dawne apartamenty wyższych rangą urzędników żupnych, w których zachowały się unikalne polichromie ścienne. Jak wykazały badania, najstarsze z nich datowane są na połowę XVI wieku, co czyni je niezwykle cennym świadectwem historii i sztuki tamtego okresu.
Ta niecodzienna możliwość odkrycia niedostępnych na co dzień pomieszczeń z pewnością będzie jedną z głównych atrakcji wydarzenia.
W salach pierwszego piętra skrzydła północnego zamku, które zostaną udostępnione zwiedzającym podczas Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich, prezentowana jest obecnie wystawa „Jaki znak Twój? Czyli o identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach”. Wystawa ta poświęcona jest herbom – dawnym symbolom identyfikującym osoby należące do stanu szlacheckiego, a także instytucje świeckie i kościelne. Wśród cennych eksponatów znajduje się m.in. arras z kolekcji króla Zygmunta Augusta.
Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub z kuratorem, dr. Mateuszem Gilem, podczas oprowadzania o godzinach 12:00 i 13:00 (rezerwacja: 12 289 16 61). O nowo pozyskanych solniczkach w kolekcji muzeum opowie kustoszka, Klementyna Ochnak-Dudek, podczas spotkania o godzinie 11:00. Dla dzieci przygotowano warsztaty „W świecie herbów”, które odbędą się o godzinach: 10:30, 11:30, 12:30 oraz 13:30.
W Zamku Żupnym można również zobaczyć:
- wystawę „Pradzieje Wieliczki i okolic”,
- wystawę „XXIV Salon sztuki POLART”,
- oraz bogatą kolekcję pięknych solniczek.
Wstęp do Zamku Żupnego kosztuje 5 zł.
Dodatkowo, będzie możliwość zwiedzenia z przewodnikiem Trasy Muzeum w Kopalni Soli. Na trasie tej znajdują się unikalne eksponaty, takie jak zabytkowe maszyny wyciągowe, wielkie komory z widocznymi śladami dawnych prac górniczych, solne okazy oraz przedmioty codziennego użytku górników – zarówno te służące pracy, jak i obchodom świąt czy modlitwom. Zwiedzanie z przewodnikiem odbędzie się o godzinach: 11:00, 12:00, 13:00 i 14:00 (rezerwacja: 12 289 16 61). Koszt zwiedzania Trasy Muzeum w Kopalni wynosi 5 zł.